Sony PXW FX9 6K Profesyonel Kamera ile Full Frame Yaratıcılığa Hazır Mısınız?


25.06.2020

Kamera ekipmanı olarak kiralama sektöründe revaçta olan Sony FS7-4K kamera, 2019’da tanıtılmaya başlayan Sony PXW FX9 6K Profesyonel Kamera ile birlikte Sony ailesi olarak popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. PXW-FX9 piyasaya sürülürken, Sony ayrıca kameranın bazı özelliklerinin kilidini açacak önemli yazılım güncellemeleri alacağını duyurdu. Sony PXW-FX9 6K Full-Frame Video Kamera ürün yazılımının 2.0 sürümü, 6K full frame sensörün 5K kırpılmış alanından (cropped) aşırı örnekleme yoluyla 4K 60p / 50p kaydı destekler. 5K kırpılmış alan, super35 kırpma modundan yaklaşık % 122 daha büyük olacaktır.

Sürüm 2.0, isteğe bağlı XDCA-FX9 aksesuarıyla harici bir kayıt cihazına 4K 16-Bit RAW sinyalinin çıkışını da sağlar. Kameranın dahili 10 bit kaydının ötesindeki bu ek bit derinliği, daha yoğun post prodüksiyon gerektiren projeler için uygundur. 15 stop dinamik range aralığına sahip kamera post sürecinin daha kısa ve sağlıklı olmasına ciddi katkılar sağlamakta.

Sony PXW-FX9 6K ile Hareket Halinde İmkansızı Yakalayın

Kamera hakkında öne çıkan özelliklerden bir diğeri de otomatik odaklama (AF) teknolojisidir. Firmware 1.0 ile FX9 sadece yüzlere odaklanır. FX9 Sürüm 2.0 ürün yazılımı, Göz AF teknolojisiyle fotoğraf makinesinin çalışabilirliğini de artıracaktır. Hayvanlar için göz AF henüz bu kamera için planlanmamıştır, bu kullanıcının geri bildirimlerine bağlıdır. Sony'nin bugün açıkladığı gibi, PXW-FX9 ürün yazılımının 2.0 sürümünün Ekim 2020'de piyasaya sürülmesi planlanıyor ve ücretsiz olarak sunulacak.

Özel 561-nokta faz algılamalı AF sensörü, tüm görüntü alanı genişliğinin yaklaşık %94'ünü ve yüksekliğinin %96'sını kaplıyor, hızlı hareket eden nesnelerde bile sürekli olarak doğru, hızlı AF takibi sağlar.

Yedi seviyeli AF geçişi, nesneler arasında mümkün olduğu kadar çabuk ve hızlı bir şekilde geçiş yapmayı hızlandırır. Tarihsel TV dizisi gibi daha ölçülü bir çekim tarzına uyacak şekilde düşürülür.

Beş seviyeli AF nesnesi kaydırma hassasiyeti kilitli durumdan, çerçevedeki diğer hareketli nesneleri görmezden gelmeye, odağı bir konudan diğerine değiştirmeye duyarlı olana kadar - yarış arabaları hızlandıkça birbirine çekmek için idealdir.

S-Cinetone, zengin orta kademe renkler, çekici yüz tonları ve Sony'nin dünya lideri VENICE dijital sinematografi kamerasıyla aynı uzmanlıkta geliştirilen daha yumuşak bir ton görünümüne sahip olan günümüz içerik yaratıcılarının gereksinimlerini karşılamak için FX9 görünümüdür. S-Cinetone, yüksek performanslı tam çerçeve görüntü algılayıcı sayesinde, post-prodüksiyon sırasında bolca enlem tutarken dikkat çeken konularla birlikte, fotoğraf makinesinin dışında içeriğinizin taze ve canlı görünmesini sağlar.